Making Beeswax Soap- Review and How To!

P1230736.jpg

Hello you lovely people! How are we today?
Today’s post is all about my first experience of beeswax soap making! As some of you may remember, for my birthday back in September I did a HUGE Hobbycraft haul, returning home with innumerable crafting goodies, supplies and kits that I was just dying to try out. One of those kits was this Kirstie Allsopp Beeswax Soap making kit.

Soap making is one of the few popular crafts that I hadn’t tried out prior to purchasing this kit, and I was super excited to give it a go and see how it turned out. There were a couple of other soap making kits available at Hobbycraft during my visit, but I loved the luxurious vibe of this one, thanks to the beeswax.

P1230774.jpg

So how did I find it? 

This kit retails for £10, and contains enough ingredients to make four square soaps. You also get a mould for your soap, an instruction booklet with some background information on the process of soap making, and an inspiration booklet.

This kit uses a Melt and Pour base to make the soap. This means the process is super easy, and all you have to do is melt the base, add your preferred fragrance and colour, before pouring into your moulds. Your soap will be ready to use after just a few hours of setting time. This makes the kit great for novice soap makers, like me, and great as a gift for young adults too.

P1230784.jpg

The process was super easy and I was really pleased with the result. I began my soap making endeavour by melting my beeswax pellets in a double boiler and setting it to one side. Once I had done this, I melted the soap base in the double boiler before adding the beeswax.

I then removed my mixture from the heat and stirred it thoroughly, before adding a few drops of fragrance. Then all I had to do was pour the mixture into the provided mould and allow my soap to cool over night!

I loved the look of the finished soap, and actually ended up wrapping some up to gift to friends over Christmas. Also, the fragrance provided with this kit smells divine- it’s a wonderful sweet honey scent.

All in all, I thoroughly enjoyed making this soap, and I think this kit would make a great gift for the crafters in your life who are wanting to try something new.

P1230771.jpg

Do I think it’s worth the money? 

I do think this kit is worth the £10 I paid for it. I had great fun making the soap and it does make a wonderful homemade gift for friends and family.

I probably wouldn’t repurchase this kit, but I would definitely purchase the soap making ingredients individually. I usually find with trying out new crafts its always better to start out with a kit and then purchase your ingredients separately from there on; it normally makes things cheaper in the long run, and prevents you from repurchasing unnecessary instruction booklets and moulds.

That’s all from me today folks! I hope you’re all having a wonderful January, best wishes to you all! 

Love as always,

Maddie x

5 Top Tips to save money and stay healthy on a student budget

Carcassonne markets, fruit and veg stall

Hi all! Seeing as it’s a new year and all that, I thought I’d do something a bit different for today’s post. So, who’s been making New Year’s resolutions? I’m one of those people who only makes resolutions that I can keep, to save me from being disappointed in myself when it gets into February and I find myself surrounded by empty chocolate wrappers even though I swore I’d cut out chocolate this year- we’ve all been there. Last year my resolution was to start a regular home yoga practise, a resolution that I’m very proud to say I managed to keep! I now practise yoga daily. My only resolution for this year is to drink more water, something that I know I really should be paying more attention to.

I’m pretty sure that one of the most common new year’s resolutions is to be healthier, whether it be eat better or start a regular exercise routine. Another popular choice seems to be save more money! So today’s blog post is bringing you a little combination of the two- how to eat healthily and save money!

As some of you will know I am currently a second year student at Lancaster University, England, studying Theoretical Physics with Mathematics. Following moving out of my family home for the first time and learning to look after myself, I’ve come to know a few tips and tricks that have enabled me to really save my pennies when it counts. I also like to eat a well balanced diet, so I’ve gotten used to shopping in a manner that allows me to make plenty of healthy meals whilst saving my money.

I’ve put together my top 5 tips that I have learnt during my time as a student that have allowed me to make my money go further, whilst also maintaining a healthy and well balanced diet. Enjoy!

Meal plan! This is without doubt the most important thing I could tell you about budgeting. Weekly meal planning has saved me so much money over the past year, as it ensures I won’t go hungry while keeping waste to an absolute minimum. I will not buy anything unless I know I will definitely be using it for a meal that week. Make a plan, write your list and stick to it. Meal planning also means that you can concentrate on making meals which all use the same basic ingredients, and also ensuring that you will be eating a wide variety of healthy foods over the week ahead! Almost everything I cook will feature the same basic ingredients, whether it be a curry, chilli, risotto or quiche. I purposely buy veg that I know will work well together and in a variety of different recipes, such as onion, red pepper and mushrooms to name a few. Cook with the same kind of oil all the time to save you buying several, whether it be vegetable oil or olive oil. Purchase a few carefully chosen spices that are good all rounders, such as black pepper and mixed herbs. These will allow you to add favour to your dishes without requiring a full spice cupbpard to store them in!

Buy veg individually and focus on carbs Purchasing your vegetables individually will keep costs low. Buying just one or two carrots every week as opposed to a pack will mean that less food is wasted and also less money. I do this will all my vegetables, and usually only pay a few pence per item. You’ll already know exactly how many of each vegetable you will need thanks to your meal plan, so stick to it and don’t get carried away buying 3 for 2 cauliflowers when you know you’re only going to eat one. Opting for veg instead of fruit is also a great way of eating your five a day whilst on a budget; it’s cheaper and can be used to make several different dishes. Focusing on carbs such as rice and pasta is also a good way of maintaining a healthy diet while on a student budget. You can purchase a kilo bag of pasta for just a few quid, and it will be a great foundation for so many meal possibilities! The same goes for rice; open up your mind to curries, chilli and risotto, all using the same main vegetables, of course.

Learn the lifetimes of your groceries This is something that you will get to grips with within your first two weeks of moving away, though you probably won’t have given it much thought before. Think about it, if you live in a house with four people and you all drink milk, you’ve probably never seen that milk go off before, seeing as you all drink it daily. But if you go and buy yourself a 4 pint of milk just for you, you’re probably not going to drink it all before it sours. The same goes for your eggs, fruit, veg and meat. Learn the lifetime of your food! Once you know how long things will last, you can evaluate if its worth you buying 12 eggs or 6, and if its really worth buying a full pack of bacon just for you.

Make in bulk I have to be honest with you, I don’t freeze food. I wish I was more confident with that, but it’s just not something I’ve ever done. I do still, however, make food in bulk. Cooking for just yourself is strange, you’re dealing with much smaller portion sizes that will probably only require, like, a quarter of a pepper or something. I make things like veggie chilli and pasta salad and keep these in the fridge in tupperware for about three days. This means that I can still use full vegetables when I cook, and it gives me some really quick and easy no-cook meals later on in the week! To avoid getting bored of eating chilli three nights in a row, I’ll mix it up by serving it with rice one day, sweet potato another day and maybe tacos on the third day. But, of course, if you don’t fancy eating that much of the same thing and you’re comfortable freezing your food, by all means, go for it!

Buy the cheaper brands– OK, so I know this is probably not the piece of advice that you wanted to hear. You like your Heinz tomato ketchup and your Kellogg’s cornflakes, I get it. But cutting down costs does means that you have to make some sacrifices. I’m not saying you have to give up everything; decide which brands you cannot live with out and which ones you’re open to change with. I don’t like cheap baked beans as much as Heinz baked beans, so I still buy Heinz. But I purchase the supermarket’s own brand of bolognese sauce and honey. Making these decisions and being open to trying new brands really will cut down your weekly spending.

There you have it guys, my top 5 tips to help you save money and live healthily on a low budget. Going from living at home to managing your own finances at university can be challenging, and daunting for some, but with these top tips I guarantee that things will be a little easier.

So remember: implement your meal plan and stick to it, don’t buy perishable items in bulk, learn the lifetimes of your groceries, make large batches of food for the fridge or freezer, and be open to making sacrifices.

I hope that you’ve found this helpful, whether you be a student or simply looking for a way to cut down your weekly spending!

If you would like any more advice on food shopping on a low budget, or anything else for student life, please get in touch in the comments! You can also check out my other post on student life, Packing for university, here

Best wishes to you all,

Maddie x